World Champions

 

Year Country City Shooter Nation Division Diszplin Class
2008 SUI Sulgen-Berg M.Duperron FRA 10m Standing Women
2008 SUI Sulgen-Berg F.Schiller GER 10m Standing Juniors
2008 SUI Sulgen-Berg P.Sidi HUN 10m Standing Men
2008 SUI Sulgen-Berg V.Protasova RUS 10m Standing U23
2008 SUI Sulgen S.Reichhuber GER 30m Combined Juniors
2008 SUI Sulgen S.Reichhuber GER 30m Standing Juniors
2008 SUI Sulgen P.Sidi HUN 30m Standing Open Class
2008 SUI Sulgen V.Protasova RUS 30m Combined U23
2008 SUI Sulgen V.Protasova RUS 30m Standing U23
2008 SUI Sulgen S.Beyler SUI 30m Combined Open Class
2008 SUI Sulgen S.Beyler SUI 30m Kneeling Open Class
2008 SUI Sulgen N.Rouiller SUI 30m Kneeling U23
2008 SUI Sulgen A.Schneider SUI 30m Kneeling Juniors
2008 SUI Sulgen-Weinfelden F.Guillaume FRA Field Standing Juniors
2008 SUI Sulgen-Weinfelden I.Schmidt GER Field Standing Women
2008 SUI Sulgen-Weinfelden J.Baranyi HUN Field Standing Men
2008 SUI Sulgen-Weinfelden V.Polko RUS Field Standing Cadets
2006 AUT Steyr S.Bauer GER 10m Standing Women
2006 AUT Steyr P.Sidi HUN 10m Standing Men
2006 AUT Steyr V.Protasova RUS 10m Standing Juniors
2006 AUT Steyr I.Beyeler SUI 10m Standing U23
2006 AUT Steyr P.Sidi HUN 30m Combined Open Class
2006 AUT Steyr A.Sushko RUS 30m Combined Juniors
2006 AUT Steyr A.Sushko RUS 30m Standing Juniors
2006 AUT Steyr F.Egger SUI 30m Kneeling Juniors
2006 AUT Steyr I.Beyeler SUI 30m Combined U23
2006 AUT Steyr I.Beyeler SUI 30m Standing U23
2006 AUT Steyr I.Beyeler SUI 30m Kneeling U23
2006 AUT Steyr I.Schmidt GER Field Standing Women
2006 AUT Steyr T.Lewerth GER Field Standing Juniors
2006 AUT Steyr I.Blinov RUS Field Standing Cadets
2006 AUT Steyr F.S.Chen TPE Field Standing Men
2004 CZE Otrokovice B.Perglin CRO Field Standing Women
2004 CZE Otrokovice R.Block GER Field Standing Juniors
2004 CZE Otrokovice J.Baranyi HUN Field Standing Men
2003 BEL Zwevegem S.Graziotin FRA 10m Standing Juniors
2003 BEL Zwevegem S.Shchedrin RUS 10m Standing Men
2003 BEL Zwevegem S.Schnyder SUI 10m Standing Women
2003 BEL Zwevegem L.Ellrich GER 30m Standing Juniors
2003 BEL Zwevegem P.Sidi HUN 30m Standing Open Class
2003 BEL Zwevegem S.Shchedrin RUS 30m Combined Open Class
2003 BEL Zwevegem R.Markoja SLO 30m Kneeling Open Class
2003 BEL Zwevegem I.Beyeler SUI 30m Combined Juniors
2003 BEL Zwevegem I.Beyeler SUI 30m Kneeling Juniors
2002 CRO Ivanic Grad B.Perglin CRO Field Standing Women
2002 CRO Ivanic Grad I.Schmidt GER Field Standing Juniors
2002 CRO Ivanic Grad J.Baranyi HUN Field Standing Men
2001 SUI Horgen M.Brabec AUT 10m Standing Women
2001 SUI Horgen O.Malinky CZE 10m Standing Juniors
2001 SUI Horgen B.Ballouard FRA 10m Standing Men
2001 SUI Horgen G.Brandmaier AUT 30m Standing Juniors
2001 SUI Horgen X.Garat FRA 30m Combined Juniors
2001 SUI Horgen S.Shchedrin RUS 30m Combined Open Class
2001 SUI Horgen S.Shchedrin RUS 30m Standing Open Class
2001 SUI Horgen M.Wüest SUI 30m Kneeling Open Class
2001 SUI Horgen R.Harlacher SUI 30m Kneeling Juniors
2000 NZL Hamilton I.Hizack CRO Field Standing Women
2000 NZL Hamilton I.Schmidt GER Field Standing Juniors
2000 NZL Hamilton J.Baumann GER Field Standing Men
1999 AUT St Veit S.Pfeilschifter GER 10m Standing Women
1999 AUT St Veit P.Sidi HUN 10m Standing Men
1999 AUT St Veit D.Schwarz SUI 10m Standing Juniors
1999 AUT St Veit G.Brandmaier AUT 30m Combined Juniors
1999 AUT St Veit R.Raab AUT 30m Standing Juniors
1999 AUT St Veit H.Plötz GER 30m Standing Open Class
1999 AUT St Veit M.Zahand SUI 30m Combined Open Class
1999 AUT St Veit M.Zahand SUI 30m Kneeling Open Class
1999 AUT St Veit S.Burri SUI 30m Kneeling Juniors
1998 HUN Velence B.Perglin CRO Field Standing Women
1998 HUN Velence K.Pönoja EST Field Standing Juniors
1998 HUN Velence J.Baranyi HUN Field Standing Men
1997 CRO Zagreb M.Knögler AUT 10m Standing Juniors
1997 CRO Zagreb A.Maloukhina RUS 10m Standing Women
1997 CRO Zagreb R.Debevec SLO 10m Standing Men
1997 SUI Ringgenberg M.Knögler AUT 30m Combined Juniors
1997 SUI Ringgenberg M.Knögler AUT 30m Standing Juniors
1997 SUI Ringgenberg T.Farnik AUT 30m Combined Open Class
1997 SUI Ringgenberg T.Farnik AUT 30m Kneeling Open Class
1997 SUI Ringgenberg H.Huber GER 30m Standing Open Class
1997 SUI Ringgenberg S.Burri SUI 30m Kneeling Juniors
1996 TPE Tainan B.Perglin CRO Field Standing Women
1996 TPE Tainan I.Schmidt GER Field Standing Juniors
1996 TPE Tainan J.Baumann GER Field Standing Men
1994 GER Wiesbaden N.Aston GBR Field Standing Men
1994 GER Wiesbaden E.Poth GER Field Standing Women
1994 GER Wiesbaden O.Ruge GER Field Standing Juniors
1993 FRA Bully Les Mines C.Mölg AUT 10m Standing Juniors
1993 FRA Bully Les Mines P.Witzl GER 10m Standing Women
1993 FRA Bully Les Mines R.Debevec SLO 10m Standing Men
1993 FRA Bully Les Mines P.Kurka CZE 30m Combined Open Class
1993 FRA Bully Les Mines P.Charlier FRA 30m Kneeling Open Class
1993 FRA Bully Les Mines H.Bichler GER 30m Standing Open Class
1993 FRA Bully Les Mines H.Wagner GER 30m Standing Juniors
1993 FRA Bully Les Mines M.Ulrich GER 30m Combined Juniors
1993 FRA Bully Les Mines S.Meier SUI 30m Kneeling Juniors
1992 NZL Hamilton J.Reinikainen FIN Field Standing Juniors
1992 NZL Hamilton M.Babitzin FIN Field Standing Women
1992 NZL Hamilton W.Hillenbrand GER Field Standing Men
1991 SUI Wil B.Ballouard FRA 10m Standing Juniors
1991 SUI Wil H.Hirschvogel GER 10m Standing Men
1991 SUI Wil P.Witzl GER 10m Standing Women
1991 SUI Wil H.Wagner GER 30m Combined Juniors
1991 SUI Wil H.Wagner GER 30m Standing Juniors
1991 SUI Wil R.Debevec SLO 30m Combined Open Class
1991 SUI Wil R.Debevec SLO 30m Standing Open Class
1991 SUI Wil R.Amacher SUI 30m Kneeling Juniors
1991 SUI Wil S.Guyer SUI 30m Kneeling Open Class
1989 GBR Wolverhampton Dan Li CHN 10m Standing Women
1989 GBR Wolverhampton D.Gasset FRA 10m Standing Juniors
1989 GBR Wolverhampton F.Badiou FRA 10m Standing Men
1989 GBR Wolverhampton B.Duparchy FRA 30m Standing Open Class
1989 GBR Wolverhampton C.Pinard FRA 30m Combined Juniors
1989 GBR Wolverhampton C.Pinard FRA 30m Kneeling Juniors
1989 GBR Wolverhampton H.Zürcher SUI 30m Kneeling Open Class
1989 GBR Wolverhampton M.Moos SUI 30m Standing Juniors
1989 GBR Wolverhampton S.Guyer SUI 30m Combined Open Class
1988 SWE Hässleholm S.Ward GBR Field Standing Juniors
1988 SWE Hässleholm L.Moodie NZL Field Standing Women
1988 SWE Hässleholm K.Kesti SWE Field Standing Men
1987 AUT Rohrbach G.Hoher AUT 10m Standing Juniors
1987 AUT Rohrbach P-A.Dufaux SUI 10m Standing Men
1987 AUT Rohrbach E-A.Alves USA 10m Standing Women
1987 AUT Rohrbach D.Gasset FRA 30m Standing Juniors
1987 AUT Rohrbach P. Le Goueff FRA 30m Standing Open Class
1987 AUT Rohrbach A.Wüest SUI 30m Combined Juniors
1987 AUT Rohrbach A.Wüest SUI 30m Kneeling Juniors
1987 AUT Rohrbach D.Nipkow SUI 30m Combined Open Class
1987 AUT Rohrbach D.Nipkow SUI 30m Kneeling Open Class
1986 USA Oxford Ohio P.Fredriksson SWE Field Standing Juniors
1986 USA Oxford Ohio C.Pelosi USA Field Standing Women
1986 USA Oxford Ohio G.Slinzer USA Field Standing Men
1985 NED Zundert A.Kronthaler AUT 10m Standing Men
1985 NED Zundert F.Badiou FRA 10m Standing Juniors
1985 NED Zundert E-A.Alves USA 10m Standing Women
1985 NED Zundert B.Duparchy FRA 30m Standing Open Class
1985 NED Zundert P.Bessy FRA 30m Kneeling Open Class
1985 NED Zundert P-A.Dufaux SUI 30m Combined Open Class
1984 GBR Himley V.Pöyry FIN Field Standing Men
1984 GBR Himley N.Aston GBR Field Standing Juniors
1984 GBR Himley C.Pelosi USA Field Standing Women
1983 GER Bad Homburg A.Fink AUT 10m Standing Juniors
1983 GER Bad Homburg A.Bierringer GER 10m Standing Men
1983 GER Bad Homburg J.Laubenheimer USA 10m Standing Women
1983 GER Bad Homburg R.Kuplwieser GER 30m Standing Open Class
1983 GER Bad Homburg D.Nipkow SUI 30m Combined Open Class
1983 GER Bad Homburg D.Nipkow SUI 30m Kneeling Open Class
1982 FIN Mikkeli V.Pöyry FIN Field Standing Men
1982 FIN Mikkeli C.Pelosi USA Field Standing Women
1981 SUI Arosa K.Ruaner AUT 10m Standing Men
1981 SUI Arosa G.Kustermann GER 30m Kneeling Open Class
1981 SUI Arosa R.Kuplwieser GER 30m Combined Open Class
1981 SUI Arosa R.Kuplwieser GER 30m Standing Open Class
1979 AUT Linz P.Fink AUT 10m Standing Men
1979 AUT Linz R.Kuplwieser GER 30m Combined Open Class
1979 AUT Linz R.Kuplwieser GER 30m Standing Open Class
1979 AUT Linz D.Nipkow SUI 30m Kneeling Open Class

 

 

Back